I Edycja →

Skuteczna komunikacja – dlaczego jest to klucz do sukcesu?

Bliżej Siebie

Niezadowolenie pracowników, częstsza rotacja, pogorszenie relacji w firmie, brak zaufania i lojalności, a także mniejsza efektywność zespołu, czyli gorsze wyniki – to konsekwencje braku skutecznej komunikacji. Komunikacja to kompetencja fundamentalna, klucz do efektywnego działania każdej organizacji, bez której trudno osiągnąć sukces. Mimo to, jak wynika z badań polskie firmy cierpią na jej niedosyt i borykają się z wyzwaniami dotyczącymi jej jakości.

Z przeprowadzonych przez Deloitte i Randstad badań wynika, że problemy ze skuteczną komunikacją ma co druga polska firma. Jednocześnie ponad 90 proc. liderów wskazuje, że ma ona kluczowe znaczenie dla doświadczeń pracownika.

Niebagatelną rolę w procesie komunikacji w organizacji odgrywa komunikacja pomiędzy przełożonym a pracownikiem.

W tym aspekcie ciekawych informacji dostarcza raport Extended Tools – „Great Unknown”, z którego wynika, że jedynie 3,19 proc. liderów poświęca powyżej 10 godzin tygodniowo na rozmowy z pracownikami, a aż 40,02 proc. tylko do 2 godzin. Jednocześnie tylko 0,5 proc. badanych stwierdziło, że 75 proc. z tych rozmów dotyczy motywacji, rozwoju i samopoczucia pracowników. Zdecydowana większość badanych liderów (88,8 proc.) na te kwestie w rozmowach z pracownikami poświęca tylko do 30 proc. czasu rozmowy.

W praktyce oznacza to, że większość liderów przeznacza tylko ok. 7 minut tygodniowo na rozmowę z pracownikiem o jego samopoczuciu, motywacji i rozwoju. Szacuje się, że ograniczenie rozmowy z pracownikami o ich samopoczuciu, motywacji i rozwoju do 7 minut tygodniowo może prowadzić do straty ponad 7 godzin pracy tygodniowo przez gorszy nastrój i niezdolność do koncentracji na zadaniach u pracowników, którzy doświadczają trudności i kryzysów psychologicznych.

Komunikacja w pracy spełnia różne funkcje, m.in. informacyjną, motywacyjną, społeczną, kontrolną, przez co wspiera zarządzanie firmą. Jej celem jest stworzenie warunków pracy umożliwiających:

  • dwustronną wymianę informacji (utrzymywanie dialogu firmy z pracownikami),
  • kształtowanie kultury organizacyjnej, opartej na określonych zasadach i wartościach,
  • budowanie lojalności i zaangażowania pracowników,
  • zwiększanie motywacji, produktywności i efektywności pracowników,
  • budowanie porozumienia i współpracy,
  • utrzymywanie dobrej atmosfery w miejscu pracy,
  • podwyższanie kompetencji pracowników, dzięki dostarczaniu informacji zwrotnych na temat wykonywanej pracy,
  • skuteczne zarządzanie zmianami.

Wdrażanie dobrej komunikacji jest ważnym elementem humanizacji pracy.

Skuteczna komunikacja bez wątpienia jest fundamentalnym elementem w każdej firmie, bez niej trudno jest osiągnąć sukces. Dlatego warto pracować nad usprawnieniem komunikacji w firmie oraz dbać o jakość procesu komunikacji zarówno tej pomiędzy liderem a pracownikiem, jak i tej pomiędzy współpracownikami. Warto szczególną uwagą objąć kompetencje komunikacyjne liderów, gdyż ich specyfika pracy opiera się w dużej mierze na komunikacji z innymi.

 Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.