I Edycja →

Wysokie EQ u skutecznego lidera ważniejsze niż IQ?

Bliżej Siebie

Skuteczne przywództwo jeszcze do niedawna kojarzyło się głównie z wysokim IQ i umiejętnościami technicznymi. Badania jednak pokazują, że najefektywniejszych liderów, osiągających wyniki przekraczające założone cele, cechuje wysoki stopień EQ (ang. Emotional Intelligence Quotient).

Przywództwo to w dużej mierze praca z ludźmi, a liderzy odnoszący sukcesy to osoby, które potrafią kierować swoimi zespołami tak, by efektywnie realizować wspólne cele. Jednak, aby to osiągnąć, liderzy muszą rozpoznawać i rozumieć, emocje, potrzeby i oczekiwania swoich pracowników oraz trafnie na nie odpowiadać. Niezbędna jest również samoświadomość i umiejętność kierowania emocjami własnymi.

Dlatego też zgodnie z teorią Daniela Golemana to właśnie ludzie z wysokim poziomem EQ są bardziej skutecznymi liderami. Lepiej radzą sobie z utrzymywaniem relacji z innymi, są bardziej lubiani i wzbudzają większy autorytet, i wszystko to zawdzięczają inteligencji emocjonalnej.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Dobrą wiadomością jest to, że EQ to umiejętność, którą można rozwijać każdego dnia. Jak to robić?

Samoświadomość i regulacja własnych emocji

Podstawą rozwoju inteligencji emocjonalnej jest nauka zauważania i rozpoznawania własnych emocji oraz regulowania ich. Dlatego ćwiczenie i rozwijanie EQ warto zacząć właśnie od tego.

Pomocną praktyką może być tutaj praktyka uważności (tzw. mindfulness), która polega na skupieniu się na chwili obecnej, zauważeniu swoich bieżących uczuć i nazwaniu doświadczanych emocji.

Ćwiczenie: Zatrzymaj się, zaprzestań na chwilę wszelkich aktywności i wsłuchaj się w siebie. Zwróć uwagę na swój bieżący stan uczuć, postaraj się rozpoznać, to jest nazwać emocję, której doświadczasz. Bacznie obserwuj, co dzieje się w Twoim ciele, gdy odczuwasz tę emocje. Opisz wszelkie doznania jakie odczuwasz w ciele w związku z tą emocją (oddech, bicie serca, twarz gardło, mięśnie, brzuch, itp.).  Skup pełną uwagę na aktualnym doświadczeniu. Obserwuj swoją emocję bez oceniania.

Rozpoznaj źródło doświadczanej emocji. Opisz wydarzenie, które poprzedziło pojawienie się danej emocji. Przenalizuj co to oznacza dla Ciebie, że określona emocja pojawiła się w danej sytuacji (jaki komunikat niesie za sobą).

Kolejnym krokiem będzie samoregulacja emocji – umiejętność regulowania ich tak, by optymalnie zarządzić energią związaną z doświadczeniami emocjonalnymi.

Jeśli odczuwasz silne pobudzenie, skorzystaj z prostych sposobów, aby je nieco obniżyć. Skuteczną metodą będzie min. spowolnienie i pogłębienie oddechu.

Zastanów się jak w konstruktywny sposób wyrazić odczuwane emocje (bez szkody dla siebie, dla innych, dla otoczenia).

Zaplanuj działania, które pomogą Ci poczuć się lepiej.

Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Pozostałe

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.