Zadbaj o kluczowe elementy bezpieczeństwa psychologicznego

14 kwietnia 2025

Bezpieczeństwo psychiczne w zespole to coś, co trudno dostrzec bezpośrednio, ale można je odczuwać. Zgodnie z definicją Amy Edmondson, specjalistki w tej dziedzinie, oznacza to przekonanie, że środowisko pracy jest na tyle wspierające, że można w nim podejmować interpersonalne ryzyko, nie obawiając się negatywnych konsekwencji.

Jak wygląda środowisko, w którym panuje bezpieczeństwo psychologiczne?

To takie miejsce, w którym każdy ma przestrzeń do wyrażania swojego zdania, nawet jeśli różni się ono od opinii osób bardziej doświadczonych. W tym środowisku można swobodnie zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi (nie znać jej od razu), angażować się w dyskusje i szukać nowych rozwiązań będąc motywowanym ciekawością, a nie jedynie chęcią wykonania zadania według zasad. To także miejsce, w którym popełnianie błędów nie jest obciążone wyśmianiem, a raczej jest drogą do rozwoju. Pracownicy czują, że mogą brać aktywny udział w realizacji celów, niezależnie od stażu czy stanowiska. Choć decyzje nie są podejmowane przez wszystkich, każdy może wnieść coś cennego do projektu.

Cztery kluczowe elementy bezpieczeństwa psychicznego

 Amy Edmondson w ramach prowadzonych przez siebie badań nad bezpieczeństwem psychologicznym zidentyfikowała cztery obszary, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa psychologicznego w zespole:

  • Różnorodność i włączanie

Zespoły, w których różnorodność jest traktowana jako wartość, mają wyższy poziom zaangażowania i efektywności. Kiedy pracownicy czują, że ich unikalność jest doceniana, chętniej dzielą się pomysłami i angażują w działanie.

  • Gotowość do wzajemnej pomocy

W zespołach, w których członkowie chętnie sobie pomagają, współpraca przebiega znacznie efektywniej. Jeżeli dodatkowo osoby tworzące zespół czują się doceniane przez innych, czyli siebie nawzajem, zwiększa to znacząco ich zaangażowanie w realizację celów.

  • Przestrzeń na błędy i ryzyko

Zespoły, w których popełnianie błędów jest traktowane jako okazja do nauki, a nie jako coś negatywnego, rozwijają się szybciej. Kiedy błędy są traktowane jako część procesu, członkowie zespołu nie boją się ryzykować i próbować nowych rozwiązań, dzięki temu działają sprawniej i lepiej.

  • Szczerość i otwartość w komunikacji

Zespoły, które pozwalają sobie na otwartą i szczerą komunikację, radzą sobie lepiej z trudnymi wyzwaniami. Tworzenie przestrzeni na rozmowy o wątpliwościach, czy poruszanie tzw. trudnych kwestii, znacząco poprawia efektywność zespołu.

Jeśli zadbasz o te cztery aspekty, możesz spodziewać się wzrostu poziomu bezpieczeństwa psychicznego w swoim zespole. Pamiętaj jednak, by podejść do tych działań z otwartością i zrozumieniem, a nie z postawą „wiem lepiej”. Zbyt sztywne podejście może przynieść odwrotny efekt.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda bezpieczeństwo psychiczne w Twoim zespole, możesz skontaktować się ze mną. Jako certyfikowany trener The Fearless Organization Scan, oferuję narzędzie stworzone przez Amy Edmondson, które pomoże w ocenie sytuacji w Twoim zespole.

Udostępnij:
Przeczytaj więcej