Wyobraź sobie, że większość tego, co robisz przychodzi Ci z łatwością, sprawia Ci dużą przyjemność, a do tego osiągasz przy tym wspaniałe wyniki. Brzmi jak film?
Taka sytuacja nie musi pozostawać w strefie marzeń. Z pomocą realizacji tej wizji przychodzi koncepcja talentów według Gallupa, która zakłada, że każdy z nas ma naturalne predyspozycje do pewnych obszarów, które można rozwijać w celu osiągania sukcesów.
Gallup wyróżnił 34 takie obszary i nazwał je talentami. Odpowiadając na 177 pytań w teście CliftonStrenghts (wcześniej StrenghtsFinder, potocznie nazywane „testem Gallupa”) dostajemy wynik mówiący nam, które talenty są u nas najsilniejsze.
Poznanie swoich naturalnych sposobów myślenia, odczuwania i działania to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym działaniem powinna być inwestycja w talenty, czyli czas, autorefleksja, świadome używanie talentu tak, aby zamienił się w naszą silną stronę.
Czasem zdarza się, że ktoś nie jest zadowolony ze swojego zestawu talentów. Co wtedy?
Coach pracujący z talentami może pomóc je „obłaskawić”. Opowiedzieć o nich więcej, razem z klientem odszukać sytuacje, w których dane talenty wspierają go/ją, ale też momenty, w których trzeba na nie uważać. Razem też odkryją, jak dany zestaw talentów można wykorzystać jeszcze efektywniej, w innych sytuacjach. Celem takich ćwiczeń jest zrozumienie i docenienie zasobów drzemiących w naszej naturze oraz zaplanowanie ich pełniejszego wykorzystania.
Jak poznanie i świadome wykorzystywanie naszych talentów wpływa na budowanie dobrostanu?
Odpowiadając na to pytanie posłużę się modelem PERMA, stworzonym przez Martina Seligmana (ojca psychologii pozytywnej), który definiuje pięć kluczowych składników wpływających na nasze szczęście i poczucie dobrostanu.
- Pozytywne emocje
To, co wzmacnia koncentrację na pozytywnych emocjach to docenianie zasobów, które mamy, gromadzenie chwil radości, przyjemności i akceptacji. Znając swoje talenty mamy szansę wybierać zawody, role, miejsca bardziej pasujące do naszych naturalnych predyspozycji. Możemy również doskonalić swój sposób wykonywania rzeczy, kierować się ku zadaniom, w których jesteśmy bardziej efektywni.
Działając w obszarach, które są dla nas naturalne, mamy dużo większą szansę pracować w stanie FLOW, czyli całkowitym zaangażowaniu, któremu towarzyszy poczucie euforii i uskrzydlenia. A dobre wyniki naszych działań wpłyną na pozytywne emocje.
- Zaangażowanie
Wspomniany stan FLOW, czyli opisany przez Mihaly Csikszentmihaly moment całkowitego zaangażowania, euforycznego zanurzenia w działaniu, podczas którego zatraca się poczucie czasu, z większym prawdopodobieństwem wystąpi przy czynnościach, do których „jesteśmy stworzeni”. Według szeroko zakrojonych badań Gallupa, w których uczestniczyły miliony badanych w 45 krajach, osoby, które na co dzień używają swoich talentów są 6 razy bardziej zaangażowani od osób nie wykorzystujących swoich talentów.
- Relacje
Poznawanie swoich talentów to poznawanie też siebie zarówno w działaniu, jak i w relacjach. Gdy jesteśmy bardziej świadomi siebie, tego co nam sprzyja, wiemy co możemy zaoferować innym, a czego poszukujemy u nich. Przy pracy z talentami, zwłaszcza tymi związanymi z budowaniem relacji, często możemy znaleźć wskazówki rozwojowe: uważaj na swoje granice, znajdź balans między czasem dla innych a czasem dla siebie, zauważ kiedy osoba potrzebuje pomocy, a kiedy warto się wycofać nie odbierając jej poczucia sprawstwa. Przy takim świadomym podejściu do relacji z innymi – te które tworzymy mogą być dużo bardziej satysfakcjonujące, bo wspierające naszą harmonię i budują dobrostan.
- Poczucie sensu
Jeśli wykorzystujemy na co dzień swoje naturalne sposoby myślenia i działania jesteśmy bardziej ukierunkowani w tym, co robimy i mamy większe poczucie sensu. Według badań Gallupa inwestycje poczynione w kierunku wzmocnienia swoich talentów przynoszą dużo większy efekt i mają szansę prowadzić do mistrzostwa niż podejście oparte na rozwijaniu swoich „obszarów rozwojowych”, „luk kompetencyjnych”, które często jest żmudne i powolne oraz prowadzi co najwyżej do wyrównania poziomu kompetencji do średniej w grupie.
- Osiągnięcia
Osiągnięcia są nam niezbędne, abyśmy mogli się rozwijać i rozkwitać. Działając zgodnie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami jesteśmy bardziej wydajni i produktywni, więc mamy większe szanse na wymierne osiągnięcia. Według badań Gallupa zespoły, które każdego dnia koncentrują się na mocnych stronach członków zwiększają swoją wydajność o 12,5%. Nawet sam sposób przydzielania ról, zadań, odpowiedzialności może posiadać element doceniania – „proszę zrób to, bo jesteś w tym najlepszy”. We wskazówkach rozwojowych w raporcie nie raz znajdziemy podpowiedź – otaczaj się ludźmi, którzy doceniają Twój styl działania/myślenia, czyli budowany jest przekaz, aby znaleźć sobie takie miejsce w życiu, które będzie nam służyło, będziemy mogli wzrastać i rozkwitać przy naszych naturalnych zasobach i ich rozwoju.
Jeśli chciałbyś poznać swoje talenty lub znasz je, ale chciałabyś/chciałbyś zobaczyć jak je jeszcze efektywniej wykorzystać – zapraszam do wspólnych fascynujących odkryć podczas konsultacji lub procesu coachingowego.