I Edycja →

Dlaczego warto robić przerwy w pracy?

Bliżej Siebie

Niektórzy z nas mogą być przekonani, że najlepiej wywiązują się ze swoich obowiązków zawodowych pracując przez kilka godzin bez przerwy.  To błędne myślenie – funkcjonujemy optymalnie w naprzemiennych cyklach aktywności i odpoczynku w trakcie dnia. Przerwy są konieczne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a w konsekwencji dla efektywności pracy. Potrzebujemy na bieżąco uzupełniać energię i regenerować siły. Badania pokazują, że najlepiej wpływają na nas częste, krótkie (kilkuminutowe) przerwy .

Przerwa na 100%

W trakcie przerwy Twoim jedynym zadaniem jest regeneracja. Oderwij się od pracy i nie zajmuj się sprawami zawodowymi. Jeśli pracując siedzisz, wstań od biurka i jeśli to możliwe zrób sobie krótki spacer, chociażby po korytarzu.

Zrezygnuj z przeglądania internetu  social media – w przerwie powinno się odpocząć od nadmiernych bodźców, a nie wystawiać się na kolejne. Sięgnij po książkę albo posłuchaj muzyki.

Jeśli to przerwa na śniadanie czy lunch (warto jeść regularnie i trzymać się stałych godzin posiłków) zajmij się tylko jedzeniem. Unikaj jedzenia przed komputerem i zajmowania się pracą w tym samym czasie Najlepiej jest wykonywać jedną rzecz na raz, więc skup się na posiłku.

Zaspokojenie bieżących potrzeb

Często pracujemy jak automat, zapominając o naszych potrzebach.  Na pewno znasz sytuacje, kiedy pod koniec pracy przypominasz sobie, że tego dnia nic nie zjadłeś.

Przerwa pozwala nam wrócić do stanu „tu i teraz” i skupić się na sobie. Podczas przerwy możesz sprawdzić, jak się czujesz (może jesteś głodny? zmęczony? zestresowany?). To czas, by zaspokoić swoje potrzeby.

Poprawa koncentracji

Często mówimy, że jesteśmy w trakcie jakiegoś zadania i nie możemy się od niego oderwać. Mimo zmęczenia kontynuujemy, przesuwając przerwę na później. Tymczasem nasz mózg nie jest przystosowany do tego, aby długo skupiać się na jednym zadaniu – Twoja koncentracja i efektywność będzie spadać. Krótka przerwa odświeży Twoje ciało i umysł, i pomoże Ci na nowo skoncentrować się na zadaniu.

Pobudzenie kreatywności

Czasem mimo usilnych prób i koncentracji uwagi na problemie, nie możemy znaleźć rozwiązania. Natomiast, gdy przestajemy się nim zajmować, rozwiązania przychodzą nam do głowy.
Gdy pozwalamy naszym myślom swobodnie błądzić, tak jak to ma miejsce w czasie przerwy, uruchamiamy tryb myślenia, który zwiększa naszą kreatywność.

Dlatego, jeśli zajmując się jakimś zadaniem doświadczasz impasu, odpuść, zrób sobie przerwę. Wbrew pozorom, tego właśnie potrzebujesz.

Punkt kontrolny

Kiedy w sposób ciągły wykonujemy jakieś zadanie łatwo się zatracić.  Przerwa wyprowadza nas z pracy automatycznej i stwarza okazję by ocenić, czy idziemy w dobrym kierunku, ku realizacji wyznaczonego celu.

Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.