I Edycja →

Empatia – potężne narzędzie przywództwa i kluczowa kompetencja, której wielu liderom brakuje

Bliżej Siebie

„Empatia jest obecnie najbardziej potrzebną, pojedynczą umiejętnością przywódczą” – to wniosek z badań przeprowadzonych przez Development Dimensions International, międzynarodową firmę konsultingową zajmującą się zasobami ludzkimi i rozwojem przywództwa. Podobne wnioski wysuwają m.in. Daniel Goleman, guru światowej psychologii, czy Dan Schawbel, autor bestsellerów New York Timesa i partner zarządzający Workplace Intelligence, którzy przekonują, że empatia to najważniejsza kompetencja lidera. Dlaczego zatem to właśnie ta umiejętność należąca do kategorii tzw. soft skills jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu?

Dowiedz się więcej o empatii

Coraz częściej docenia się znaczenie umiejętności interpersonalnych (tzw. soft skilks) i traktuje się je równorzędnie z umiejętnościami fachowymi.

Przywództwo opiera się na interakcjach z ludźmi, nic więc dziwnego, że jedną z kluczowych umiejętności liderów jest empatia.

Bez empatii nie zbudujesz skutecznego zespołu

Jeśli chcesz być liderem osiągającym sukcesy powinieneś właściwie odczytywać emocje i punkt widzenia swoich współpracowników, podwładnych, klientów. To pozwoli na dobrą komunikację bez względu na różnice kulturowe czy odmienne doświadczenia życiowe.

Empatyczni liderzy sprawnie zarządzają relacjami. Tworzą zdrowe więzi emocjonalne, budzą zaufanie ludzi i chęć współpracy. Potrafią rozpoznać potrzeby innych i odpowiedzieć na nie, przez co są skuteczni.

Jeśli więc chcesz być skutecznym przywódcą, powinieneś rozwijać w sobie empatię.

Rozwijaj empatię, to droga do sukcesu

Empatia to bez wątpienia kluczowa kompetencja lidera, dlatego warto i można ją rozwijać.

Dr Helen Riess, profesor psychiatrii w Harvard Medical School, twierdzi, że można rozwijać komunikację empatyczną z innymi poprzez ćwiczenie umiejętności głębokiego, holistycznego słuchania, czyli pełnego skupienia się na rozmówcy, stworzenia mu przestrzeni do wyrażenia wszystkiego, co chce przekazać. Kluczowa w głębokim słuchaniu jest uważność, czyli zatrzymanie się, bycie w pełni „tu i teraz”, słuchanie tego, co osoba mówi, ale też obserwowanie jej, dostrzeganie oznak niewerbalnych (mimika, postawa ciała, ton głosu), a także powstrzymywanie się od oceniania.

Pierwszym krokiem w drodze do trafnego rozpoznawania emocji innych osób jest samoświadomość, czyli umiejętność rozpoznawania własnych uczuć i potrzeb, nazywania ich oraz dostrzegania ich wpływu na nasze zachowanie.

Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.