Większa lojalności pracowników i zaangażowania w pracę, poprawa wyników finansowych i zwiększenie poziomu innowacyjności – to korzyści, które może przynieść organizacji empatyczne przywództwo. Czym jest ten wyróżniający się styl przewodzenia?
W dzisiejszych czasach wiedza i umiejętności fachowe to za mało, by być dobrym liderem. Szczególnego znaczenia nabrały kompetencje, często określane jako miękkie (tzw.soft skills). Podkreśla się kluczową rolę empatii. Empatyczne przywództwo pozwala na skuteczne realizowanie celów, a jednocześnie odpowiada na potrzeby i oczekiwania pracowników. Empatia jest również fundamentem do rozwoju innych kompetencji menedżerskich.
W przywództwie empatycznym kładzie się nacisk na potrzeby i emocje innych ludzi. Liderzy empatyczni potrafią uważnie słuchać, aby zrozumieć punkt widzenia pracownika. Potrafią zauważyć emocję i wczuć się w sytuację danej osoby. Dzięki temu skutecznie budują i rozwijają autentyczne i głębokie relacje z pracownikami, którzy czują się przy nich zauważani i ważni.
Empatyczne przywództwo jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy coraz więcej zespołów pracuje zdalnie, ponieważ pozwala na nawiązywanie i utrzymywanie silnych relacji, nawet jeśli zespół nie pracuje z tego samego miejsca.
Empatia jest również odpowiedzią na tzw. trudne czasy. W świecie pełnym niepokoju, związanego z pandemią, wojną, wyzwaniami społeczno– ekonomicznymi, empatyczny lider jest w stanie zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzą się pracownicy. Zauważa sytuacje kryzysowe w życiu pracownika i potrafi go skutecznie wesprzeć.
Warto podkreślić, że empatyczne przywództwo nie oznacza słabości, wręcz przeciwnie jest mocną stroną i świadczy o sile lidera.
Empatyczne przywództwo nie jest tylko modnym trendem – jest potężnym narzędziem menedżerskim pomagającym budować efektywne zespoły. Empatia pomaga tworzyć kulturę bezpieczeństwa psychologicznego, zwiększa poczucie przynależności i zaangażowanie członków zespołu.
Jak można rozwinąć empatyczne przywództwo?
Empatia to kompetencja, którą można rozwijać, min. poprzez:
- Rozwijanie samoświadomości: zauważanie własnych stanów emocjonalnych, nazywanie doświadczanych uczuć, dostrzeganie własnych potrzeb
- Uważne słuchanie: pełna koncentracja uwagi na rozmowie, słuchanie bez przerywania, uważne obserwowanie mowy ciała osoby, powstrzymywanie się od oceniania, upewnianie się, że dobrze ją zrozumieliśmy
- Rozmowy o emocjach: zauważanie uczuć, poruszanie tematów związanych z emocjami, samopoczuciem, sytuacjami trudnymi
Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego