I Edycja →

Bliżej Siebie 2 edycja

FOMO – jest bliżej niż Ci się wydaje. Sprawdź, czy problem Cię dotyczy

    W dzisiejszym świecie, kiedy znaczna część naszego życia toczy się online, zjawisko zwane Fear Of Missing Out (FOMO) staje się coraz bardziej powszechne. To uczucie niepokoju lub lęku przed tym, że ominie nas coś istotnego. Skutki tego syndromu mogą negatywnie wpływać m.in. na zdrowie psychiczne, relacje i życie zawodowe. Jak sprawdzić, czy ten problem Cię dotyczy?

    Istota FOMO

    W dobie internetu, smartfonów, mediów społecznościowych, a więc tego, co zapewnia nam dostęp do informacji z całego świata, pozwala nam „być” w wielu, nawet odległych, miejscach jednocześnie, utrzymywać kontakt z wieloma osobami, lęk przed odłączeniem stał się bardzo częsty. Określany jest wręcz, jako choroba cywilizacyjna.

    Andrew K. Przybylski opracował jedną z najbardziej znanych definicji FOMO, która określa syndrom ten, jako: „wszechogarniający lęk, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę”.

    Osoby, które borykają się z syndromem FOMO, po prostu boją się być offline.

    Czy syndrom FOMO Cię dotyczy?

    Na początek zadaj sobie pytania:

    1. Przejmuje się, że moje życie nie wygląda tak, jak życie znajomych czy współpracowników?
    2. Czuję niepokój w sytuacji, kiedy tracę zasięg wi-fi. Od razu sprawdzam, gdzie w okolicy może go uzyskać?
    3. Budzę się rano i będąc jeszcze w łóżku sprawdzam media społecznościowe?
    4. Na dźwięk powiadomienia natychmiast sięgam po telefon?
    5. Muszę mieć telefon zawsze w zasięgu ręki tak, aby nic mi nie umknęło?
    6. Jedząc posiłki korzystam z mediów społecznościowych?
    7. Ciągle odświeżam pocztę?
    8. Nie wyobrażam sobie dnia offline?

    Jeśli na większość z wyżej wymienionych pytań padła twierdząca odpowiedź jest duże prawdopodobieństwo, że możesz zmagać się z syndromem FOMO!


    Skutki FOMO

    Konsekwencje FOMO mogą być różnorodne i mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie psychiczne i stan emocjonalny. Osoby doświadczające FOMO mogą odczuwać zwiększony stres i lęk. Marnują czas i nie potrafią być w chwili obecnej. Ponadto, ciągłe śledzenie działań innych może prowadzić do obniżonej samooceny i poczucia izolacji. FOMO może także negatywnie wpływać na Twoje życie zawodowe, np. możesz mieć problem z koncentracją.


    Jak walczyć z FOMO?

    FOMO jest zjawiskiem, które może dotknąć każdego z nas i często jest bliżej niż nam się wydaje. Jednak świadomość tego problemu i podejmowanie odpowiednich działań mających na celu zwiększenie kontroli nad swoim życiem mogą pomóc w pokonaniu tego syndromu.

    Kilka podpowiedzi, które mogą pomóc:

    1. Uświadom sobie, że to, co pokazują znajomi czy celebryci na portalach społecznościowych to tylko wyidealizowana kreacja i wybrana część z ich życia.
    2. Ogranicz czas w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeśli zauważasz, że przeglądanie profili innych osób wywołuje u Ciebie negatywne uczucia.
    3. Warto robić to, co uważa się za słuszne i ciekawe, a niekoniecznie to, co robią inni, czy nawet większość. Kiedy ktoś spędza wakacje pod palmami, Ty możesz wykonywać ważny projekt albo spędzać miło czas w swoim domu.
    4. Jeżeli powiadomienia nie pozwalają Ci odciąć się od mediów społecznościowych i przeszkadzają w pracy – po prostu je wyłącz lub odinstaluj aplikacje.
    5. Wyciszaj telefon, odkładaj go daleko od zasięgu ręki. Pomóż sobie walczyć z nawykiem sięgania po telefon.
    6. Znajdź alternatywy – czas poza dostępem do mediów społecznościowych, informacji, wykorzystaj na odpoczynek, rozmowę czy czytanie książki.
    7. Stosuj zasady higieny cyfrowej i buduj nawyki bycia poza siecią.

    Podejmij wyzwanie i systematycznie wprowadzaj małe zmiany, buduj nowe nawyki, by zadbać o swoje zdrowie, rozwój pasji i relacje z najbliższymi.

    Z pewnością pokonanie FOMO wymaga czasu i zaangażowania, to jednak na końcu tej drogi znajduje się … JOMO (ang. Joy of Missing Out). To przeciwieństwo FOMO, które przynosi radość z wyłączenia się, pomijania nieustannie napływających komunikatów,  rezygnacji z ciągłego przepychania się przez informacyjny hałas i śledzenia znajomych w social mediach, a także czerpanie przyjemności z czasu spędzanego na swoich własnych warunkach, bez presji bycia na bieżąco ze wszystkim.

    Konsultacja materiału:

    Marzena Grochowska

    trener biznesu, trener odporności psychicznej, brainolog, coach kariery, specjalista do spraw bezpieczeństwa, trener H&S, mentor biznesów i ekspert przedsiębiorczości kobiet.

    Udostępnij

    Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.