I Edycja →

Bliżej Siebie 2 edycja

Homo sapiens w cyberstresie

    W dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy stale online, ujawnia się coraz bardziej wszechobecny problem – cyberstres. To zjawisko związane m.in. z byciem „zawsze dostępnym i w ciągłej gotowości”, a także obawą związaną z ewentualnością stania się ofiarą cyberzagrżeń, ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Jak możesz sobie pomóc? 

    Czym jest cyberstres?
    Zjawisko cyberstresu zostało po raz pierwszy zdefiniowane w 1984 roku jako „współczesna choroba adaptacyjna spowodowana niemożnością radzenia sobie z nowymi technologiami komputerowymi”. W 2008 roku uzupełniono definicję o zapis, że jest to „doświadczenie stresu podczas używania nowoczesnej technologii informacyjnej przez użytkowników tej technologii”.

    To rodzaj stresu, który pojawia się w wyniku ciągłego narażenia na informacje, komunikację online, a także presję związaną z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii i zabezpieczeń.


    Źródła cyberstresu
    Cyberstres może mieć wiele różnych przyczyn, ale najczęściej jest związany z:

    » ciągłym „bombardowaniem” informacjami, co może powodować przeciążenie kognitywne;

    » zaburzeniem równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, ze względu na poczucie konieczności bycia online i dostępnym 24/7;

    » presją społeczną wynikającą z oczekiwania dotyczącego udziału w mediachspołecznościowych i reagowania na komunikaty w czasie rzeczywistym;

    » niedostatecznymi umiejętnościami cyfrowymi;

    » niepewnością technologiczną spowodowaną koniecznością ciągłych zmian, m.in. haseł i aktualizacji oprogramowania, sprzętu;

    »  ryzykiem stania się ofiarą cyberzagrożenia.

    Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

    Objawy cyberstresu mogą być różnorodne i obejmować m.in. aspekty, takie jak: przebodźcowanie, obniżony nastrój, trudności z koncentracją, spłycenie relacji w świecie realnym, drażliwość, zaburzenia pamięci, mgły mózgowe i problemy ze snem czy też zwiększone napięcie psychiczne.

    Długotrwałe narażenie na cyberstres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: depresja, bezsenność, czy nawet zespół wypalenia zawodowego.

    Jak radzić sobie z cyberstresem?

    Cyberstres to coraz bardziej powszechny problem świata, w którym żyjemy, jak już wiesz, może on negatywnie wpływać na Twoje zdrowie psychiczne. Kluczem do radzenia sobie z nim jest świadomość jego istnienia, a także umiejętność podejmowania działań mających na celu zmniejszenie narażenia na stresujące czynniki cyfrowego życia. Warto zbudować zdrowe nawyki, które będą chronić nas przed tym cyfrowym zagrożeniem

    Jak możesz to zrobić?

    » Zarządzaj czasem online – określ limity czasowe korzystania z internetu, mediów społecznościowych, pracy online.

    » Umiejętne filtrowanie informacji – wybieraj najważniejsze i najbardziej wartościowe treści do konsumpcji.

    » Regularne przerwy cyfrowe – znajdź czas na odpoczynek od ekranów i aktywności online.

    » Ćwiczenia mindfulness – stosuj techniki relaksacyjne, które mogą pomóc Ci w redukcji stresu i poprawie zdolności koncentracji.

    Warto także wspomnieć o digital well-beingu – to trend, który staje się coraz bardziej popularny, pozwalający na postawienie wyraźnych granic w „relacji” z technologią. To po prostu umiejętność bycia offline, wyłączenia się (a dokładniej odłączenia telefonu, internetu) i zadbania o swoje potrzeby, takie jak np.: sen, zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, czy relacje. Pamiętaj nie ma jednej uniwersalnej metody wspierającej dobrostan, więc warto nie ustawać i poszukać tych narzędzi i technik, które realnie poprawiają samopoczucie.

    Konsultacja materiału:

    Marzena Grochowska

    trener biznesu, trener odporności psychicznej, brainolog, coach kariery, specjalista do spraw bezpieczeństwa, trener H&S, mentor biznesów i ekspert przedsiębiorczości kobiet.

    Udostępnij

    Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.