I Edycja →

Obniżona kondycja psychiczna pracowników to straty liczone w miliardach

Bliżej Siebie

Ostatnie trzy lata były pełne różnego typu wyzwań. Niestabilna sytuacja na świecie spowodowała pojawienie się kolejnych czynników stresogennych co przekłada na pogorszenie stanu psychicznego pracowników, a w rezultacie oznacza gorsze funkcjonowanie całej organizacji. Szacuje się, że słaba kondycja psychiczna pracowników kosztuje firmy ponad 6 mld zł rocznie! Trudno będzie to zmienić bez zaangażowania i zmiany podejścia firm.   

Przewlekły stres, wyczerpanie, obniżony nastrój, stany lękowe, zniechęcenie i utrata motywacji  – trudności ze zdrowiem psychicznym mogą objawiać się na wiele sposobów. Według badania „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” z 2021 roku przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” problemy ze zdrowiem psychicznym, które w opinii respondentów, najczęściej mogą dotknąć pracowników to: wypalenie zawodowe (85 proc.), depresja i inne zaburzenia nastroju (78 proc.), zaburzenia nerwicowe/lękowe (59 proc.) i zaburzenia adaptacyjne związane ze stresem (41 proc.).

Według danych ZUS w 2022 roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej.

Wzrost problemów zdrowotnych natury psychicznej widać na całym świecie.

To m.in. pogorszenie kondycji psychicznej przekłada się na nowe zjawiska, które obserwowaliśmy na rynku pracy typu Great Resignation czy Quiett Quitting.

Firma doradztwa strategicznego McKinsey & Company podkreśla, że obecnie znaczna część dużych spółek na świecie już dostrzega rosnący problem, aczkolwiek nie wszędzie ta świadomość jest na odpowiednim poziomie i pozostaje wiele do zrobienia w tej kwestii.

6 miliardów strat!

Obniżona kondycja psychiczna pracowników wiąże się ze stratami dla całej organizacji. Mniejsza wydajność, wzrost absencji chorobowych oraz wspomniane już zjawisko Quiet Quittingu (cicha rezygnacja – wykonywanie pracy na minimalnym oczekiwanym przez firmę poziomie) – to realne problemy, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie firmy i jej wyniki biznesowy.

Ponadto obniżona forma psychofizyczna pracowników może mieć negatywny wpływ na morale i motywację zespołu, tworząc niesprzyjające efektom środowisko pracy.

 Wszystko to może prowadzić do wysokiej rotacji w organizacji i do utraty cennych talentów, a zatrudnienie i wdrożenie nowej osoby jest procesem czasochłonnym i kosztownym.

Według raportu Deloitte, „Mental health and employers: refreshing the case for investment”, z marca 2022 roku słabsza kondycja psychiczna kosztuje firmy ponad 6 miliardów złotych rocznie!

Z kolei raport Deloitte i McKinsey & Company podaje, że dbanie o zdrowie psychiczne pracowników i ich dobrostan (well-being) może oznaczać dla organizacji 6-krotne zmniejszenie ich absencji z powodu choroby, 9-krotne zwiększenie lojalności, a także wzrost produktywności o 31 proc. Wpływa także na zmniejszenie rotacji o 50 proc.

Dbałość o kondycję psychofizyczną to powinność pracodawców i element społecznej odpowiedzialności biznesu.

Natomiast   argumenty finansowe powinny utwierdzić w przekonaniu, że inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników to temat, nad którym zarządy firm i HR muszą się pochylić.

Zdrowy i silny psychicznie pracownik to zdrowa i silna organizacja

Zdrowi, zmotywowani, zadowoleni pracownicy będą działać z większym zaangażowaniem skuteczniej realizując postawione cele biznesowe. Chętniej pozostaną w organizacji, która dba o ich dobrostan, a także z większym prawdopodobieństwem polecą pracę w danej firmie innym.

Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.