I Edycja →

Sygnały psychicznego wyczerpania – sprawdź, czy problem cię dotyczy

Bliżej Siebie

Masz poczucie, że rzeczywistość Cię przytłacza, a Ty jej „nie ogarniasz”? Ciągle czujesz się zmęczony, nie masz energii na wykonanie nawet najprostszych zadań, brak ci motywacji zarówno w pracy, jak i życiu osobistym? Po przebudzeniu marzysz, by dzień jak najszybciej minął? Być może doświadczasz zmęczenia psychicznego. Problem ten dotyka wielu osób na całym świecie. Jak się objawia?

Zmęczenie, a w skrajnym przypadku wyczerpanie psychiczne, może znacząco obniżyć jakość życia i nieść za sobą również fizyczne dolegliwości. Problem może dotyczyć osób w każdym wieku. 

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do zmęczenia psychicznego, między innymi stres, przeciążenie pracą, nierealistyczne wymagania, nadmiar bodźców, trudności w relacjach zawodowych lub osobistych. Ważne jest, aby potrafić rozpoznać objawy zmęczenia psychicznego, tak, by móc w porę zareagować i zadbać o swoje zdrowie zanim dojdzie do wyczerpania, wypalenia czy depresji.

 

Objawy wyczerpania psychicznego

Wyczerpanie psychiczne u każdego dotkniętego tym problem może objawiać się na różne sposoby.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • chroniczne zmęczenie – stałe uczucie zmęczenia, nawet po dobrze przespanej nocy, brak sił, aby wykonać nawet najprostsze czynności
  • demotywacja – brak motywacji i chęci do działania, zarówno w zakresie wykonywanej pracy, jak i czynności pozazawodowych
  • trudności z koncentracją – problemy ze skupieniem się na aktualnie wykonywanej czynności, np. zadaniu w pracy
  • problemy z uczeniem się – trudności w przyswajaniu i zapamiętywaniu nowych informacji
  • zaburzenia snu – trudności z zasypianiem lub z utrzymaniem ciągłości snu
  • trudności natury emocjonalnej- obniżony nastrój, niepokój
  • zwiększona drażliwość i zmniejszona samokontrola emocji – ogólne rozdrażnienie, nerwowość, podatność na wybuchy emocji, tzw. krótki lont
  • wycofanie się z aktywności towarzyskiej – niechęć do spotkań z rodziną, przyjaciółmi
  • towarzyszące objawy zmęczenia fizycznego – na przykład bóle głowy, podwyższone ciśnienie, zespół jelita drażliwego

W dzisiejszym społeczeństwie doświadczanie zmęczenia psychicznego jest powszechnym problemem. Wyczerpanie psychiczne niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie w sferze zawodowej i prywatnej i może znacząco obniżyć jakość życia. Może również doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, albo inne niepokojące cię symptomy, nie lekceważ ich, tylko niezwłocznie zareaguj. Zmęczenie psychiczne nie jest drogą bez wyjścia!  Pamiętaj, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne.

 

 Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Pozostałe

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.