Aktywność zawodowa niesie ze sobą wiele wyzwań i często jest źródłem stresu. Duża ilość pracy, presja czasu i wymagań, czy wypełniony po brzegi kalendarz spotkań nie sprzyjają utrzymywaniu spokoju i równowagi wewnętrznej.
Jak zatem zadbać o swój dobrostan w sferze zawodowej, jak tworzyć dla siebie samego przyjazne środowisko pracy?
Zadbaj o dobry początek dnia
Otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza i słońca, by się rozbudzić. Zjedz porządne śniadanie, by mieć energię na pierwszą część dnia. Postaraj się znaleźć choćby kilka minut na poranne ćwiczenia fizyczne czy medytację.
Znajdź optymalny dla Ciebie model pracy
Jeśli masz możliwość elastycznej organizacji pracy znajdź opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Dla jednych będzie to wyraźne rozdzielenie – osiem godzin pracy i zadań służbowych, a później czas wolny i sprawy prywatne, inni będą preferować przeplatanie się spraw zawodowych z prywatnymi przez cały dzień.
Regularnie rób sobie przerwy
Są one konieczne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a w konsekwencji dla efektywności pracy. Zadbaj o jakość przerw – poruszaj się, zaczerpnij świeżego powietrza, zjedz zdrową przekąskę, napij się wody. Taka kilkuminutowa przerwa pozwoli Ci odświeżyć ciało i umysł.
Monitoruj swoje samopoczucie i reaguj na swoje emocje
Jeśli odczuwasz stres, rozdrażnienie albo niepokój zrób przerwę, zamiast od razu zabierać się za kolejne zadanie. Wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych czy krótką medytację, które pozwolą Ci podejść do dalszej pracy z większym spokojem i jaśniejszym umysłem.
Traktuj swoich współpracowników, szefów, partnerów biznesowych jak sojuszników, a nie wrogów
Uświadom sobie, że oni również borykają się z różnymi wyzwaniami. Pełne zrozumienia nastawianie do innych pozwoli Ci na zachowanie zdrowych i przyjaznych relacji, co jest ważne dla Twojego dobrostanu.
Zadbaj o pozytywne podsumowanie dnia
Na koniec każdego dnia pracy daj sobie chwilę na refleksję, co zrealizowałeś, co poszło dobrze, co dobrego Cię spotkało. Nawet w gorszym dniu można znaleźć wiele pozytywów i wyjść pracy w lepszym nastroju!
Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego