
Wielu pracowników i pracodawców od dawna ma wrażenie, że świat, w którym funkcjonują, zmienia się szybciej niż są w stanie to zarejestrować i zrozumieć. Ciekawostki naukowe rodem ze scenariuszy filmów science fiction są elementem codzienności, a informacje napływają tak szybko i bywają tak sprzeczne, że wielu ludzi nie jest w stanie ich przyswoić, a co dopiero z rozumieć.
Nie od dziś wszyscy funkcjonujemy w permanentnym stresie. Najpierw pandemia, która przewróciła do góry nogami życie prywatne wielu osób i zrewolucjonizowała formy zatrudnienia. Potem wojna, która dzieje się niedaleko naszych granic. Co jeszcze nas czeka i jak wpłynie na naszą codzienność?
Dotyczy to wszystkich obszarów życia: pracy, relacji, zdrowia, sposobów spędzania wolego czasu i nauki. Przechodzimy nieustannie gwałtowne i nieoczekiwane zmiany, które dzieją się tak szybko, że nie mamy nawet czasu, by się do nich zaadaptować. Wciąż jesteśmy zmuszeni weryfikować swoje plany, elastycznie reagować na to, co przynoszą kolejne dni i odnajdywać się wciąż w nowych realiach. Nasz świat jest niestabilny, niepewny, coraz bardziej złożony i niejednoznaczny. Żyjemy w świecie VUCA.
Co to znaczy VUCA?
Termin VUCA nie powstał wczoraj. Po raz pierwszy akronimu VUCA użyto dawno temu, bo 1987 roku w odniesieniu do teorii przywództwa amerykańskiego przez psychologa Warrena Bennisa i Burta Nanusa. Termin VUCA szybko trafił do edukacji wojskowej w USA. Uczelnia wojskowa United States Army (United States Army War College) użyła koncepcji VUCA, aby opisać funkcjonowanie świata po zakończeniu zimnej wojny. Był to świat niestabilny, niepewny, złożony i niejednoznaczny.
W pierwszej dekadzie XXI wieku termin ten zaczęto stosować coraz częściej również poza edukacją wojskową, a najbardziej przyczynił się do tego zamach na World Trade Center. Od kilku lat określenie VUCA zostało spopularyzowane także w biznesie, gdzie funkcjonuje zarówno w korporacjach nastawionych na zysk, jak i organizacjach edukacyjnych i społecznych, a także w obszarze rozwoju osobistego.
VUCA to akronim 4 słów, które charakteryzują warunki funkcjonowania współczesnego człowieka, a więc pracowników, pracodawców w różnych obszarach życia:
- zmienność (ang. volatility)
- niepewność (ang. uncertainty)
- złożoność (ang. complexity)
- niejednoznaczność (ang. ambiguity)
- Vision
- Understanding
- Clarity
- Agility
- Zmienność (Volatility) można zmniejszyć za pomocą Wizji (Vision)
- Niepewność (Uncertainty) można zmniejszyć za pomocą Zrozumienia (Understanding). Jego podstawą jest lepsza, bardziej otwarta komunikacja i bardziej czytelne przekazy, a w efekcie lepsze – relacje.
- Złożoność (Complexity) można próbować ogarniać Jasnością, Czytelnością (Clarity). Pomocna będzie możliwość i umiejętność zdobywania informacji ułatwiających podejmowanie decyzji. Na przykład: sięgaj po informacje ze sprawdzonych źródeł, nie nabieraj się na fake newsy – sprawdzaj i weryfikuj treści, które do ciebie docierają. Naucz się selekcji informacji: nie musisz wszystkiego wiedzieć i nie musisz wciąż być online czy pod telefonem. Daj czasem mózgowi odpocząć, wyłączając telewizor i Facebooka.
- Niejednoznaczność (Ambiguity) zamieni się w Zwinność, Zręczność (Agility). To zdolność do szybkiej adaptacji i wprowadzania zmian. Sprawdza się postawa: próbować, testować i przystosowywać do swoich potrzeb znane rozwiązania.