I Edycja →

Bliżej Siebie 2 edycja

Jak wspierać pracownika w obliczu szybko zachodzących zmian i stworzyć miejsce pracy pozytywnie wpływające na jego dobrostan

Żyjemy w bardzo złożonym, szybko zmieniającym się świecie, w którym nierzadko zachodzą niejednoznaczne zdarzenia. Również współczesne środowisko biznesowe to kraina nieustannych zmian. Aby pozostać konkurencyjnym, organizacje muszą sprawnie adaptować się do dynamicznie rozwijającego się świata. W centrum tych przemian są pracownicy, dzięki którym organizacja nadąża – lub nie – za rynkiem i jego wyzwaniami. Szybko zachodzące zmiany mogą stanowić wyzwanie dla efektywności pracowników, ich kreatywności, a także dobrostanu psychicznego. Rośnie potrzeba umiejętnego budowania miejsca pracy, aby nie tylko sprzyjało innowacji i adaptacji do wyzwań biznesowych, ale także adresowało kwestie skutecznej komunikacji oraz zdrowia psychicznego pracowników.

Kluczem jest umiejętne wspieranie pracowników w radzeniu sobie z szybko zachodzącymi zmianami, tak wewnątrz firmy, jak i poza nią, oraz tworzenie atmosfery, która pozytywnie wpływa na ich dobrostan. Nie od dziś wiemy, że zdrowie psychiczne to złożona kwestia, która rzutuje na wszelką naszą aktywność – również tę zawodową.

– Dobrostan psychiczny pracowników jest dla nas kluczową kwestią. Cieszę się, że powstają takie kampanie jak Bliżej Siebie i że możemy być jej częścią. Wierzę, że w najbliższych latach biznes odegra ważną rolę w szerzeniu wiedzy na temat istoty dbania o zdrowie psychiczne, a także zwiększania świadomości społeczeństwa w tym zakresie
– mówi Natalia Dołęgowska, HR Business Partner w Axpo Polska.


Zdrowa organizacja i zaangażowani ludzie

Firmę Axpo Polska tworzy zespół ponad 220 zaangażowanych pracowników. Charakteryzuje nas kultura diversity & inclusion, a w naszej polityce wewnętrznej rozwój pracowników i dobra komunikacja w zespołach stanowią kluczowe elementy. Stworzyliśmy spółkę o płaskiej strukturze organizacyjnej, w której każdy może odczuć, że posiada przestrzeń do rozwoju oraz wpływ na kształt firmy.

Wspólnie ustalamy cele naszej organizacji – zarówno te roczne, jak i kwartalne. Zwracamy uwagę, by były one mierzalne i skonkretyzowane, możliwe do zaangażowania się w ich realizację. Jednocześnie jesteśmy w trakcie wdrażania modelu zarządzania, w którym fundamentem jest kultura odpowiedzialności. Zakłada ona większą sprawczość, decyzyjność i autonomię pracowników. Z kolei kadra zarządzająca jest szkolona, by w efektywny sposób wspierała młodych liderów w ich rozwoju – mówi Natalia Dołęgowska z Axpo Polska.

Wyodrębniliśmy specjalny budżet rozwojowy, aby zapewnić naszym zespołom możliwość korzystania ze szkoleń zarówno zewnętrznych (poszerzających kompetencje), jak i wewnętrznych, dostępnych dla wszystkich. Pracownicy mają również dostęp do platformy szkoleniowej, na której znajdą szereg szkoleń online pozwalających im rozwijać się w wielu zakresach. Umożliwiamy także rozwój wewnątrz organizacji oraz udział w programie talentów i w programie mentoringowym.

Skąd wiemy, co robić dalej? Regularnie prowadzimy anonimowe badania „puls check”, które mierzą zadowolenie pracowników z ich miejsca pracy. Chcesz wiedzieć, co wymaga poprawy? Pamiętaj, że to Twoi pracownicy są najlepszym źródłem wiedzy. Po prostu ich zapytaj – mówi Natalia Dołęgowska z Axpo Polska.

Komunikacja i empatia – podstawy dobrej współpracy

Z kim wolałbyś omówić swój projekt? Z nieprzyjemnym krytykiem, który wytknie Ci każdy błąd, czy z partnerem, z którym wymienicie się uwagami i który pomoże Ci dostrzec to, czego nie zauważyłeś? W Axpo uważamy, że ważne jest nie tylko to, jak zarządzamy zadaniami, ale też to, w jaki sposób się komunikujemy, czy umiemy współpracować, usłyszeć zdanie drugiej osoby i docenić jej wkład.

Komfort psychiczny, poza poprawą poziomu ogólnego zadowolenia i dobrostanu pracowników, ma również przełożenie na lepszą komunikację w zespołach oraz wzrost efektywności i zaangażowania. W Axpo Polska każdy przechodzi test osobowości DISC oraz szkolenie, podczas którego omawiane są 4 główne typy osobowości. W ten sposób uczymy się, jak efektywnie komunikować się z osobami o odmiennym sposobie widzenia świata. Rozmowa to podstawa. Ale i jej trzeba się nauczyć – mówi Natalia Dołęgowska z Axpo Polska.

Ważne jest zrozumienie siebie samego. Co myślimy, co czujemy, jak reagujemy i dlaczego w taki sposób, co możemy zrobić, żeby żyć w zgodzie ze sobą – w życiu prywatnym, ale też na gruncie zawodowym. Ma to ogromne przełożenie nie tylko na to, jak odbiera nas otoczenie, ale także na to, czy jesteśmy skuteczni w naszej komunikacji, jak reagujemy na zmiany, czy to, jak kreatywnie myślimy przy rozwiązywaniu problemów. W Axpo bardzo nam zależy, aby nasi pracownicy czerpali satysfakcję z codziennej pracy – rozwój osobisty jest tu jednym z kluczy.

Wsparcie psychologiczne i czas na odpoczynek

Benefity oferowane w Axpo obejmują także wsparcie psychologiczne. Jest to pakiet bezpłatnych wizyt u psychologów zajmujących się zróżnicowaną tematyką oraz program zniżek na kolejne spotkania ze specjalistami. Z możliwości korzysta co piąty pracownik Axpo Polska, a kolejna grupa wybiera wsparcie psychologiczne we własnym zakresie. Wspieramy ich w tym procesie, ponieważ wiemy, jak ważna jest rozmowa, i rozumiemy, że dobra komunikacja to umiejętność. I można się jej nauczyć.

Niezwykle ważne jest także znalezienie odpowiedniego czasu na odpoczynek. W Axpo Polska raz do roku dofinansowujemy wakacje naszych pracowników. Ponadto tym, którzy pracują ponad 5 lat i potrzebują dłuższej przerwy, umożliwiamy udanie się na długi wypoczynek, tzw. „sabbatical”, który może trwać nawet do roku. Na polskim rynku pracy raczej nie ma praktyki udzielania tego typu urlopu. Umożliwiamy takie świadczenie, czerpiąc z najlepszych praktyk realizowanych na rynku – mówi Natalia Dołęgowska z Axpo Polska.

Od zawsze wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch

Prywatna opieka medyczna, ergonomiczne biuro, owoce oraz karta sportowa to standardowe benefity pozapłacowe, które oferuje większość dużych firm. Chociaż to dobra baza, na pewno nie należy na niej poprzestać. W Axpo wiemy, że ruch to zdrowie, dlatego promujemy między innymi jazdę rowerem. Co roku w maju organizujemy akcję sportową z aplikacją Activy, która zlicza przejechane kilometry. Zachętą do rywalizacji są nagrody dla pracowników z najwyższym wynikiem oraz charytatywny wymiar akcji – pokonane przez pracowników odległości sumują się i za każdy przejechany kilometr firma przeznacza 20 groszy na wybraną fundację – mówi Natalia Dołęgowska z Axpo Polska.

Kilka słów o praktykach, które uważamy za podstawę:

  • Od dawna w naszej ofercie benefitów posiadamy prywatną opiekę medyczną nie tylko dla pracowników, ale również ich rodzin i partnerów, a wsparcie zdrowotne przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia.
  • Umożliwiamy także skorzystanie z wybranego pakietu karty sportowej, a owocowe czwartki nie odbywają się tylko w czwartek – przez cały tydzień nasi pracownicy mogą znaleźć w kuchni zdrowe przekąski w postaci owoców, bakalii czy owsianych ciasteczek.
  • Pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne ma także dobrze wyposażone biuro. W Axpo Polska mamy możliwość pracy na stojąco, zamiany krzesła na piłkę dla zdrowego kręgosłupa, skorzystania z przestrzeni do ćwiczeń i jogi czy przestrzeni relaksu. Możemy także udać się do pokoju wyciszenia na popołudniową drzemkę lub zrelaksować się w fotelu do masażu.

Dobra atmosfera i wellbeing w biurze – jak to możliwe?

Stawiamy na swobodną komunikację i integrację, mocno inwestując i angażując się w organizowanie spotkań, możliwości dyskusji i wymiany poglądów oraz poznawania siebie nawzajem. Kiedy projektowaliśmy nową siedzibę Axpo Polska, celowo postawiliśmy na takie rozwiązanie, w którym duża przestrzeń wspólna znajduje się w centralnym miejscu biura. Dzięki temu stale mijamy się podczas dnia, rozmawiamy i wymieniamy pomysłami.

Kilka przykładów z naszych dobrych praktyk:

  • Wybierz formę komunikacji, która najbardziej Ci odpowiada

W miejsce sztywnego intranetu, stosujemy elastyczne rozwiązanie. Informacje o tym, co dzieje się w firmie, można śledzić korzystając z przeglądarki, z poziomu Teams, a także mieć zawsze pod ręką w formie aplikacji na telefonie. W naszej komunikacji wewnętrznej przekazujemy ważne informacje dotyczące organizacji, przedstawiamy nowych pracowników, zapraszamy na integrację czy szkolenia, a także serwujemy dawkę wiedzy o rynku energii czy informacje z życia biura.

  • Częste spotkania integracyjne

Z doświadczenia wiemy, że dużo łatwiej pracuje się z ludźmi, z którymi mamy wspólne tematy i się lubimy, dlatego przynajmniej raz na dwa miesiące proponujemy zorganizowaną formę wspólnego spędzania czasu.

  • Przestrzeń wspólna

Nasza kuchnia bardziej przypomina nowoczesną kawiarnię niż jadalnię dla pracowników. Obok niej znajduje się przestrzeń relaksu wyposażona w wygodne fotele i kanapy oraz drabinki i maty do ćwiczeń, a także pokój do gry w piłkarzyki. Przestrzeń wspólna jest centralną częścią naszego biura. Dzięki temu możemy pielęgnować nasze relacje i spotykać się przy prozaicznych czynnościach, jak na przykład przygotowanie porannej kawy.

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.