I Edycja →

Inteligencja emocjonalna – sztuka efektywnego zarządzania emocjami w nowej rzeczywistości

Bliżej Siebie

Inteligencja emocjonalna – sztuka efektywnego zarządzania emocjami w nowej rzeczywistości

Pandemia i wojna w Europie – jeszcze trzy lata temu większość z nas nie wyobrażała sobie, że tak będzie wyglądać rzeczywistość, w której przyjdzie nam żyć. Trudne wydarzenia z ostatnich kilku latach wpłynęły negatywnie na kondycję psychiczną, dlatego w czasach kryzysu inteligencja emocjonalna nabrała jeszcze większego znaczenia. Jak więc skutecznie zarządzać emocjami w nowej, trudnej rzeczywistości?

W 2020 roku przyszło nam mierzyć się z pandemią, musieliśmy zmienić nawyki, przejść na model pracy zdalnej i nauczyć się funkcjonować w izolacji. Wiele osób wciąż doświadcza emocjonalnych konsekwencji tamtego czasu. Niestety okazało się, że pandemia była tylko preludium do tego, z czym musieliśmy zmierzyć się, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Nie pomaga też niepewna sytuacja społeczno-ekonomiczna w kraju. Czynniki te negatywnie wpływają na naszą psychikę. W tych trudnych czasach większego znaczenia nabiera umiejętność zarządzania emocjami, własnymi i innych.

Inteligencja emocjonalna jest zawsze potrzebna, w kryzysie staje się jednak niezbędna. Umiejętne zarządzanie emocjami jest istotne nie tylko w życiu prywatnym, ale i w miejscu pracy, ponieważ bezpośrednio wpływa na naszą produktywność i kreatywność. Z drugiej strony, umiejętność rozpoznawania i zarządzania emocjami innych jest niezbędna w zarządzaniu zespołem i kontaktach z klientami.

Jedynie przywódca o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej jest w stanie zmobilizować swój zespół do efektywnej pracy, wykorzystać zasoby pracowników i zadbać o dobrostan zespołu, co przekłada się na rezultaty biznesowe.

Z badań przeprowadzonych przez światowej sławy psychologa – dr Daniela Golemana, wynika, że sukces w pracy lidera w 85% zależy od jego inteligencji emocjonalnej.

Dlatego ważne jest, aby rozwijać tę kompetencję.

 

Jak możemy rozwijać inteligencję emocjonalną?

Ćwicz samoświadomość: ważne jest, by umieć rozpoznawać własne emocje i rozumieć, w jaki sposób wpływają one na nasze zachowanie. W tym celu możemy regularnie w trakcie dnia poświęcać chwilę na zauważenie w jakim jesteśmy stanie emocjonalnym w tym konkretnym momencie.

Rozwijaj empatię: umiejętność postawienia się na miejscu innych i zrozumienie ich emocji jest kluczem do utrzymania wartościowych relacji międzyludzkich.

Okiełznaj stres: odczuwanie stresu jest naturalne, ważne jednak, aby nauczyć się skutecznie nim zarządzać. Można skorzystać z technik oddechowych, praktyk relaksacyjnych, aktywności fizycznej czy wsparcia społecznego- wszystkie te sposoby są skuteczne na stres.

Korzystaj z pomocy: gdy stosowane przez nas próby radzenia sobie ze stresem czy rozwijania kompetencji osobistych zawodzą, warto zwrócić się po wsparcie specjalisty, np. psychologa, psychoterapeuty czy coacha, by skutecznie poradzić sobie z wyzwaniem, z którym przyszło nam się zmierzyć.

Inteligencja emocjonalna nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym świecie.

Jest ona nie tylko korzyścią osobistą, ale może pozytywnie wpłynąć na nasze środowisko pracy i efektywność naszej organizacji. Dlatego w dzisiejszej rzeczywistości ważne jest, aby zainwestować czas i energię w   rozwój umiejętności, takich jak empatia, regulacja emocji czy radzenie sobie ze stresem.

 

 Artykuł opracowany we współpracy z Eweliną Supińską, ekspertką ds. wellbeingu i zdrowia psychicznego

Udostępnij

Dołącz do kampanii, i zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.